Hop til indhold

Unges oplevelser med re-commerce: En kvalitativ undersøgelse af kundeoplevelser ved online køb af brugte varer

Projektet undersøger, via interviews og tænke-højt-tests på udvalgte gensalgsplatforme og webshops, hvordan unge oplever at købe brugte varer online

Projektet bygger videre på forskningsprojektet “In-house re-commerce i tøjbranchen” og undersøger unges oplevelser med køb af brugt tøj på gensalgsplatformen Vinted og Spejdersports webshop. Fokus er på unge (16-30 år). Metoder inkluderer kvalitative interviews, tænke-højt-tests og fokusgrupper for at afdække behov, barrierer og præferencer.

Projektet forventes at bidrage med dyb indsigt til optimering af re-commerce-koncepter og kan anvendes i uddannelsesforløb. Empiri omfatter 5 unge brugere, 1 gensalgsplatform, Vinted, samt 1 webshop, Spejdersport. Teoretisk trækker projektet på UX, UI og CX. Målet er at skabe værdi for e-handelsbranchen og danne grundlag for videre forskning.

Vælg et tema eller søg efter projekter