Hop til indhold

Pair-teamwork effekt på første semester IT-studerende for at opnå kollaborativ læring gennem sociale relationer

Projekttitel Pair-teamwork effekt på første semester IT-studerende for at opnå kollaborativ læring gennem sociale relationer
Projekttype Anvendt forskning og udvikling
Frascati Ja
Tema IT | Teknologi
Teaser Nyt initiativ på IT-uddannelser styrker introverte studerendes sociale bånd gennem udvidede pair-programming teknikker. Samarbejde trives, fastholdelse vokser.
Status Igangværende
Ejer  
- Akademi Erhvervsakademi MidtVest (EAMV)
- Kontaktperson Jan Pan Nees
Uddannelsesleder
jpn@eamv.dk
29698175
Nat./Int. Nationalt
Projektperiode 01. september 2022 - 31. august 2023
Projektbeskrivelse  
- Projektresumé

Dette eksperiment har til formål at undersøge effekten af pair-programmering og teamwork på IT-studerendes sociale færdigheder ved at de skal arbejde først i et team af to personer, og senere i et større team af fire personer.  

Vores hypotese var, at brugen af pair programmering (eller pair teamwork) og blander grupperne inden for det første semester vil skabe en bedre social relation i klasselokalet og bedre samarbejdsmiljøer. Dette formål var at fremme en forbedret klasse dynamik, hvor “vidensfærdigheder” kunne udveksles, og en mere positiv social atmosfære kunne opstå. Dette ville føre til øget tilfredshed og motivation blandt studerende på IT-uddannelsen. Eksperimentet er gennemført i to klasser, henholdsvis 1.semester datamatiker studerende, og 1.semester MMD. I processen designede vi et spørgeskema, der blev distribueret fire gange i løbet af tre måneder. Resultatet er kombineret i et excel-ark og målt med gennemsnittet. Vi får et overblik over den generelle respons. Designet var i to faser, hvor den første del var at måle studerendes respons på parprogrammering (PP) teamwork med omrokering, og den anden del var at teste effekten af at konvertere til grupper af fire personer. 

- Baggrund og formål

Ved at implementere udvidede pair-programming teknikker styrkes sociale bånd og samarbejde blandt IT-studerende. Denne tilgang åbner dørene for en mere inkluderende undervisning, hvor studerende trives og udvikler deres sociale kompetencer. Dette forskningsprojekt peger mod en fremtid, hvor samarbejde og sociale relationer er centrale elementer på tværs af uddannelsesområderne, og hvor studerende kan trives og realiserer deres potentiale. 

- Aktiviteter og handling

Dette eksperiment har til formål at undersøge effekten af parprogrammering og teamwork på IT-studerendes sociale færdigheder.  

- Projektets Metode

Empirisk data blev indsamlet gennem en kvantitativ tilgang, hvor vi anvendte et omhyggeligt designet spørgeskema. Dette spørgeskema inkluderede en Likert-skala med 7 punkter (Scale Construction), som er en anerkendt metode inden for spørgsmålsdesign. Likert-skalaen tillader respondenterne at udtrykke deres holdninger og opfattelser på en nuanceret måde ved at vælge mellem forskellige gradbøjninger, der spænder fra “Meget uenig” til “Meget enig”. Denne skala er valgt for at muliggøre en dybere forståelse af deltageres synspunkter og vurderinger. Den strukturerede karakter af Likert-skalaen bidrog til at skabe en robust og målrettet tilgang til indsamling af kvantitative data, der i sidste ende understøttede vores analyser og konklusioner. 

- Projektets Forventede Resultater

Artiklen til publikationen indikerer, at der gennem pair-programming etableres sociale relationer, som spiller en afgørende rolle i studerendes fastholdelse. Disse resultater blev ydermere offentliggjort i Springer Nature i løbet af 2023. Som en yderligere præsentation af vores arbejde deltog vi i en konference inden for Human Computer Interaction (HCI) ved den internationale konference i København den 23. juni kl. 13:00. 

- Projektets Forventede Effekt
Tags
Deltagere  
- Studerende Erhvervsakademi MidtVest (EAMV)
  • - Datamatiker, Herning (31)
  • - Multimediedesigner, Herning (31)
- Medarbejdere
- Virksomhedsrepræsentanter
- Andre
Partnere
Finansiering
Resultat
Evaluering
Formidlingsform  
- Resultatets formidling

Er blevet formidlet på HCII 2023, Part IV, LNCS 14033, hvor researcherne præsentere deres paper på HCI konferencen.

- Resultaternes værdi

Ved at videreudvikle pair-programming teknikker er vi gået sammen med DMU (Datamatiker uddannelsen) og MMD (Multimedie Designer uddannelsen), om at implementere en innovativ tilgang, der sigter mod at forbedre samarbejde og øge trivslen blandt introverte studerende.

Traditionelt set har IT-uddannelser været præget af introverte individer, der arbejder bedst alene, og deltager minimal i relations skabende aktiviteter mellem studerende. Dette har ofte skabt en barriere for introverte studerende, der har haft svært ved at engagere sig og etablere meningsfulde sociale relationer i deres klasse. Ved at introducere og udvide anvendelsen af pair-programming, hvor to studerende arbejder sammen om at løse opgaver og kodeudvikling, har denne nye tilgang til undervisningen vist sig at være en katalysator for at bryde isen og skabe bedre sociale dynamikker.

Gennem pair-programming får introverte studerende mulighed for at arbejde tæt sammen med deres klassekammerater, hvilket fører til øget interaktion og udveksling af ideer. Ved at dele viden og løse udfordringer i fællesskab får de studerende mulighed for at opbygge tillid og styrke deres sociale kompetencer. Undervisere og vejledere har observeret, hvordan denne metode har bidraget til at skabe et mere inkluderende og samarbejdsorienteret miljø, hvor introverte studerende føler sig mere trygge og motiverede til at deltage aktivt. Det nye initiativ har også integreret virtuelle samarbejdsplatforme og værktøjer, der yderligere understøtter pair-programming.

- Målgruppen Studerende på Datamatiker og Multimediedesign uddannelserne.
- Publikationer