Fra minus til plus – den værdiskabende økonomifunktion
| Projekttitel | Fra minus til plus – den værdiskabende økonomifunktion |
|---|---|
| Projekttype | Anvendt forskning og udvikling |
| Frascati | Ja |
| Tema | Business | Økonomi |
| Teaser | Hvordan kan mellemstore virksomheder udvikle deres økonomifunktion, så den skaber større værdi for organisationen og ledelsen? |
| Status | Igangværende |
| Ejer | |
| - Akademi | |
| - Kontaktperson | Jan Valdbo Lektor java@eaaa.dk 72286286 |
| Nat./Int. | Nationalt |
| Projektperiode | 01. august 2016 - 30. juni 2017 |
| Projektbeskrivelse | |
| - Projektresumé | Der har i mange år været fokus på og debat om, hvordan økonomifunktionen kan og skal udvikle sig. Fra at være en indadvendt og passiv regnskabsfunktion til at blive en udadvendt og proaktiv økonomifunktion, som tager aktiv del i forretningen og skaber større værdi for organisationen og ledelsen. Mange virksomheder – især de store – er kommet langt i denne transformation. Men hvordan står det til ude i de mellemstore virksomheder, og hvad kan de gøre for, at deres økonomifunktioner skaber større værdi for deres organisation og ledelse. Det er det, som er i fokus i dette forskningsprojekt. Stigende konkurrence, krav om øget effektivitet, forretningsmodeller under pres og øget kompleksitet, er faktorer, som er med til at aktualisere behovet for, at økonomifunktionen udvikler sig. En udvikling som skal sikre, at økonomifunktionen i højere grad understøtter forretningen i, at håndtere de stigende udfordringer og krav, den står over for. Hvis der fokuseres på Erhvervsakademi Aarhus’ aftagervirksomheder – typisk små og mellemstore virksomheder – kan der laves en generel antagelse om, at i mange af disse virksomheder, hænger økonomifunktionen stadig fast i rollen, som den passive regnskabsfunktion eller er ikke kommet særligt langt i transformationen. En antagelse som bygger på flere undersøgelser samt dialog med og vejledning af studerende fra disse virksomheder.
|
| - Baggrund og formål | |
| - Aktiviteter og handling | |
| - Projektets Metode | Der er gennemført et multiple casestudie med deltagelse af fire mellemstore danske produktionsvirksomheder. Udvælgelsen af casevirksomhederne er sket ud fra en informations-orienteret udvælgelse. Det vil sige, at casevirksomhederne, er blevet vurderet som værende blandt eller på vej til at blive blandt de bedste i deres branche, ud fra en række foruddefinerede faktorer. De foruddefinerede faktorer er blevet fastlagt ud fra tidligere forskning, som har identificeret en række kontekstafhængige variable, der kan være med til at trigge udviklingen i økonomifunktionen. De er desuden underbygget med ekspertinterviews. I hver af casevirksomhederne har der været gennemført fire-fem semistrukturerede interviews af en længde på mellem 45-90 minutter med repræsentanter fra såvel økonomifunktionen som fra organisationen og ledelsen. |
| - Projektets Forventede Resultater | Projektet vil komme med en række anbefalinger på, hvad såvel ledelsen som økonomifunktionerne i mellemstore virksomheder kan gøre for, at:
Derudover vil projektet bidrage til de økonomiske uddannelser på Erhvervsakademi Aarhus, i form af en øget indsigt i de krav og forventninger, som Erhvervsakademi Aarhus’ aftagervirksomheder, har til fremtidens økonomimedarbejdere.
|
| - Projektets Forventede Effekt | |
| Tags | |
| Deltagere | |
| - Studerende | |
| - Medarbejdere | |
| - Virksomhedsrepræsentanter | Aalborg Universitet |
| - Andre | |
| Partnere | |
| Finansiering | |
| Resultat | |
| Evaluering | |
| Formidlingsform | |
| - Resultatets formidling | |
| - Resultaternes værdi | |
| - Målgruppen | |
| - Publikationer | E-bog |