Hop til indhold

Den organisatoriske Perspektivmodel

Projekttitel Den organisatoriske Perspektivmodel
Projekttype Anvendt forskning og udvikling
Frascati Ja
Tema Business
Teaser Den organisatoriske Perspektivmodel kan anvendes af ledere på alle niveauer i forhold til at kvalificere ledelsesbeslutninger.
Status Afsluttet
Ejer  
- Akademi Zealand – Sjællands Erhvervsakademi
- Kontaktperson Michael Højlund Larsen
Chefkonsulent
Miho@zealand.dk
50762637
Nat./Int. Nationalt
Projektperiode 01. oktober 2019 - 24. maj 2022
Projektbeskrivelse  
- Projektresumé

Med afsæt i Kvadrantmodellen (Tønnesvang 2013) som grundmodel udvikles en ny model ud fra principperne i Mixed Methods (evt. suppleret med Karl Tomms kontekstuelle spørgsmål), hvor et undersøgelsesdesign tilrettelægges som en situationstilpasset kombination af kvalitative og kvantitative metoder.

.

- Baggrund og formål

Zealand skal uddanne innovative og problemløsende praktikere.

Projektet vil medvirke til, at Zealand bliver endnu bedre til at uddanne dygtige ledere, der kan gennemføre effektive og hensyntagende beslutninger og organisationsforandringer.

  • Projektplanlægning: Litteraturstudie inkl. læsning af artikler vedr. Kvadrantmodellen, møde med undervisere på Diplomuddannelsen i ledelse, indledende kontakt til kommune, udarbejdelse af projektbeskrivelse
  • Gennemførsel: Udvikling af beslutningsstøttemodel inkl. anbefalinger til hvordan modellen anvendes i praksis, Afprøvning af model i udvalgte organisationer (evt. gennemført som retrospektive analyser) og i undervisningen på udvalgte moduler i Zealands lederuddannelser
  • Afslutning: Modellen beskrives i en videnskabelig artikel og/eller working paper
  • Evaluering: Erfaringer fra både organisationer og undervisning indsamles gennem kvalitative interview, der sammenfattes og inddrages i artiklen.

 

Underviserne på Diplomuddannelsen i ledelse inddrages løbende som sparringsgruppe i projektet, og projektets resultater forventes at kunne indgå direkte i undervisningen på både Diplom- og akademiuddannelserne inden for ledelse.

Projektets relevans for erhvervslivet sikres dels ved, at modellen udvikles i samarbejde med en regional offentlig virksomhed, der kan drage direkte nytte af projektets erkendelser dels ved, at modellen også præsenteres for en række private virksomheder ift. at sikre relevansen for både private og offentlige virksomheder.

- Aktiviteter og handling
  • Projektplanlægning: Litteraturstudie inkl. læsning af artikler vedr. Kvadrantmodellen, møde med undervisere på Diplomuddannelsen i ledelse, indledende kontakt til kommune, udarbejdelse af projektbeskrivelse
  • Gennemførsel: Udvikling af beslutningsstøttemodel inkl. anbefalinger til hvordan modellen anvendes i praksis, Afprøvning af model i udvalgte organisationer (evt. gennemført som retrospektive analyser) og i undervisningen på udvalgte moduler i Zealands lederuddannelser
  • Afslutning: Modellen beskrives i en videnskabelig artikel og/eller working paper
  • Evaluering: Erfaringer fra både organisationer og undervisning indsamles gennem kvalitative interview, der sammenfattes og inddrages i artiklen.
- Projektets Metode

I metodefeltet svares der på “hvordan?”. Dvs. en operationalisering af forskningsspørgsmål og evt. undersøgelsesspørgsmål. En beskrivelse af hvor data stammer fra.

 Her beskrives også databehandling og analysestrategi.  

 Projektets undersøgelsesdesign udvikles som en del af fase 2 ”Gennemførsel”, i takt med at modellen udvikles, udarbejdes der et egentligt undersøgelsesdesign, der kan kvalificere arbejdet med afprøvningen af modellen. I denne fase vil det blive afklaret, i hvilket omfang Kvadrantmodellen kan anvendes til at lave selve undersøgelsesdesignet.

- Projektets Forventede Resultater

Projektet forventes at resultere i en beslutningsstøttemodel, der understøtter arbejdet med organisationsudvikling. Modellen er særligt målrettet de ledere, der er beslutningstagere i såvel offentlige som private virksomheder. Endvidere forventes det, at modellen kan anvendes i diverse uddannelsesforløb, hvor organisationsudvikling er en del af det faglige indhold.

Som indledning til det egentlige projekt foretages et litteraturstudie, der samtidig er det første output af projektet.

Projektets egentlige resultater i form af en beslutningsstøttemodel inkl. anbefalinger til anvendelse af modellen formidles i en videnskabelig artikel (working paper).

- Projektets Forventede Effekt

Projektet forventes at medvirke til at skabe bedre organisationsforandring/-udvikling ved i højere grad at gøre det muligt at tage højde for flere perspektiver af en organisationsforandring i både planlægnings-, gennemførsels- og opfølgningsfasen.

Tags
Deltagere  
- Studerende
- Medarbejdere Zealand – Sjællands Erhvervsakademi
Jonas Ørts Holm
- Virksomhedsrepræsentanter Konsulentfirmaet PracticumJan F. Hansen
- Andre
Partnere
Finansiering
Resultat

Projektet har produceret en videnskabelig artikel der er fagfællebedømt af Erhvervsakademi Aarhus

Evaluering
Formidlingsform  
- Resultatets formidling
- Resultaternes værdi
- Målgruppen
- Publikationer Workingpaper