Hop til indhold

The Little Video Architect – a snoopy modular reductive filmmaking process model

Projekttitel The Little Video Architect – a snoopy modular reductive filmmaking process model
Projekttype Anvendt forskning og udvikling
Frascati Ja
Tema Design | Kommunikation
Teaser En online procesmodel og fysisk opslagsværk om videoindholdsproduktion
Status Igangværende
Ejer  
- Akademi Zealand – Sjællands Erhvervsakademi
- Kontaktperson Kenneth Gabriel Nielsen
Adjunkt
keni@zealand.dk
50762600
Nat./Int. Nationalt
Projektperiode 01. oktober 2022 - 01. oktober 2024
Projektbeskrivelse  
- Projektresumé

I dette projekt har jeg som mål at udvikle en model for videoindholdsprocessen og et tilhørende opslagsværk, der kan bruges i branchen og undervisning. Videoindhold er en dominerende form for kommunikation, og multimediedesignerne står over for udfordringen med at skabe relevant og engagerende indhold.

Med min model vil jeg hjælpe alle interessenter med at klarlægge, strukturere og dokumentere den komplekse proces, som indholdsproduktionen indebærer. Modellen og opslagsværket vil være værdifulde ressourcer for professionelle, der ønsker at forbedre deres arbejdsmetoder og dokumentationsværktøjer. Det vil også være en nyttig guide for undervisere, studerende og andre interessenter, der ønsker at udforske videoindholdsverdenen og udvikle deres kompetencer.

Gennem dette projekt håber jeg at bidrage til en mere struktureret tilgang til videoindholdsproduktion og bygge bro mellem teori og praksis i multimediedesignernes verden. Jeg ønsker at forberede branchen og aspiranter på at imødekomme fremtidens udfordringer og muligheder på en mere struktureret og smart måde.

- Baggrund og formål
  • At skabe en bedre kommunikation erhverv og uddannelse imellem når det kommer til video indholdsproduktion.
  • Definere multimediedesignerens rolle som videoindholdsproducent.
  • Synliggøre multimediedesignerens videokundskaber og processer.
- Aktiviteter og handling
  • Projektplanlægning –. Dialog med erhvervet omkring videoindhold og efterspørgsel. Research af video på erhvervsuddannelser sammenholdt med erhvervets input.
  • Gennemførsel, inkl. vigtigste milepæle – Design og programmering af video indholdsproduktion procesmodel. Indsamling af relevante begreber og layout af håndbog.
  • Feedback til branchen
  • Afslutning
  • Evaluering
- Projektets Metode

Projektets overordede metode – Action research – modeludvikling i samarbejde med samarbejdspartnere

Empiri: Virksomhedsinterviews – Kvalitativt (10 interviews med små og mellemstore virksomheder samt DR og EFFECY

  1. Interviews: Jeg vil udføre interviews for at identificere behovene og erfaringerne i branchen. Mine interviewdeltagere inkluderer repræsentanter fra virksomheder som Effecy, DR, Colorbone, Between Frames og Novo Nordisk Fonden. Formålet med disse interviews er at indsamle indsigt og forståelse af, hvad branchen har brug for, og hvilke udfordringer den står over for. Derudover vil vi udforske muligheder for samarbejde og videndeling for at skabe en fælles forståelse og viden om processer, branchen og uddannelse.
  2. Kvantitativ metode (Survey): Jeg overvejer at udføre en kvantitativ undersøgelse i form af et spørgeskema til praktikvirksomheder i Zealand, der arbejder med videoindhold. Dette vil hjælpe mig med at afdække, hvilke kompetencer branchen efterspørger hos en video content creator. Jeg vil også undersøge, om der eksisterer en struktureret procesmodel i arbejdet med videoproduktion eller om processen er mere uformel og ustruktureret. Yderligere vil jeg undersøge, hvilke forventninger praktikstederne har til de studerende.

 

  1. Udvikling af Prototype: I samarbejde med Effecy og Colorbone vil jeg udvikle en prototype. Den første prototype vil blive skabt ved at anvende Design Thinking metoden i konteksten af videoproduktion. Denne prototype vil blive testet på studerende, og jeg vil indsamle feedback for at forbedre den. Samtidig er der igangværende desk research for at udforske relevant teori og modeller. Jeg undersøger også mulige samarbejdspartnere og aktuelle aktører som Nis, Frederik, Mathias, osv.
- Projektets Forventede Resultater

Design af en video-indholdsproduktion procesmodel med henblik på undervisningsbrug.

En interaktiv snackable skalerbar procesmodel og en top-100 glosebog anno 2025.

 

- Projektets Forventede Effekt

Forventet vidensbidrag er: visualisering af førhen usynlig procesmodel. Viden om behov og erfaringer i branchen.

Tags
Deltagere
Partnere
Finansiering
Resultat
Evaluering
Formidlingsform  
- Resultatets formidling
- Resultaternes værdi
- Målgruppen
- Publikationer