Hop til indhold

Bæredygtig oplevelsesudvikling – Et forstudie

Projekttitel Bæredygtig oplevelsesudvikling – Et forstudie
Projekttype Anvendt forskning og udvikling
Frascati Ja
Tema Bæredygtighed | Business | Innovation
Teaser Projektet undersøger, hvordan virksomheder kan udvikle bæredygtige oplevelser, som på samme tid skaber værdi for både virksomheden og dennes kunde.
Status Afsluttet
Ejer  
- Akademi Cphbusiness
- Kontaktperson Rasmus Nissen
Lektor
ran@cphbusiness.dk
26149431
Nat./Int. Nationalt
Projektperiode 01. august 2024 - 31. december 2024
Projektbeskrivelse  
- Projektresumé

Projektet undersøger, hvordan virksomheder kan udvikle bæredygtige oplevelser, som på samme tid skaber værdi for både virksomheden og dennes kunde.

- Baggrund og formål

Baggrunden for forstudiet er, at Serviceøkonomuddannelsen har skiftet navn til Service- og Oplevelsesøkonom med deraf følgende ændringer i uddannelsen og studieordningen. Dette betyder, at der fremadrettet skal være et større fokus på, hvordan virksomheder kan arbejde med at udvikle oplevelser, som opfylder kundernes behov, og som samtidig kan være et vigtigt differentieringsparameter. Da det oplevelsesøkonomiske samt designrelaterede fagområde fremadrettet skal fylde mere i uddannelsen, er det vigtigt at lave forskning, som kan styrke vidensgrundlaget inden for disse tilkomne uddannelsesområder.

Med henblik på hvilke videnkilder forstudieansøgningen udspringer af, så er forstudiet en forlængelse af F&U-projektet om ”Oplevelsesøkonomisk forretningsudvikling”, som afsluttes ultimo juni 2024. Her blev det undersøgt, hvordan virksomheder strategisk kan arbejde med oplevelsesudvikling. Omdrejningspunktet i projektet var oplevelsesudvikling inden for primært tre områder af forretningsmodellen, nemlig 1) virksomhedens fysiske rammer/faciliteter, 2) virksomhedens ansatte og 3) virksomhedens kunder (og samspillet mellem disse tre områder). Det blev endvidere undersøgt, hvilke forhindringer der er for oplevelsesudvikling. Som en del af projektet mødte vi flere virksomheder, der er bevidste om tilkomsten af en ny

bæredygtighedsdagsorden, men som synes det er udfordrende at udvikle oplevelser, som er bæredygtige. Bl.a. kom det frem at bæredygtighed ikke nødvendigvis er en del af kundernes primære behov. Endvidere kom det frem i områdets (Service og Oplevelse) vidensarbejde i efteråret 2023, at bæredygtighed og forretning er emner, som optager vores aftagervirksomheder (jf. Videngrundlagsanalysen 2023), og som det derfor giver mening at forske i, så vi gennem vores forskning kan skabe værdi for praksis.

På baggrund af ovenstående er formålet med dette forstudie at kvalificere et kommende F&U-projekt, som skal undersøge forskellige aspekter af bæredygtig oplevelsesudvikling og oplevelsesdesign. Idéen er, at vi gennem forstudiet kan kvalificere vores endelige forskningsspørgsmål, som i et kommende F&U-projekt kan skabe dyb viden inden for oplevelsesindustriens aktuelle arbejde med bæredygtighed og ESG-relaterede tiltag i deres forretningsmodel.

- Aktiviteter og handling
- Projektets Metode

Der vil i forstudiet blive gennemført et litteraturreview med henblik på at præcisere et kommende F&U-projekts fokus (altså af afdække det research gap, som et kommende F&U-projekt skal bidrage med ny viden til). Derudover er det planen, at der skal etableres samarbejder med virksomheder allerede i forstudiet. Som en del af dette arbejde vil forstudiet gå i dialog med udvalgte virksomheder (metoden er ikke fastlagt endeligt men vil nok primært være kvalitativ) vedr. deres arbejde med/udfordringer med at lave bæredygtige oplevelsesprodukter. På den måde kvalificeres det endelige F&U-projekt yderligere.

- Projektets Forventede Resultater
- Projektets Forventede Effekt
Tags
Deltagere
Partnere
Finansiering  
- Intern 100%
- Ekstern
Resultat
Evaluering
Formidlingsform  
- Resultatets formidling
- Resultaternes værdi
- Målgruppen
- Publikationer